Pierwsze stulecia naszej ery

 Średniowieczne pojmowanie matematyki


Zainteresowanie matematyką w średniowiecznej Europie miało inne przyczyny niż dziś. Wierzono, że matematyka dostarcza klucza do zrozumienia porządku Stworzenia, zgodnie z platońskim dialogiem Timajos i biblijnym wersetem głoszącym, iż Bóg "wszystko urządził według miary i liczby, i wagi.


Cyfry arabskie


cyfry arabskie- właściwie cyfry indyjskie europeizowane – cyfry stosowane obecnie powszechnie na całym świecie do zapisywania liczb. Są to kolejno znaki: 0, 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 oraz 9 i pierwotnie służyły do zapisu liczb w systemie dziesiętnym. Obecnie wykorzystywane również w pozostałych systemach (na przykład w szesnastkowym przy czym cyfry większe od 9 symbolizowane są kolejnymi literami alfabetu łacińskiego). W Europie indyjsko-arabski system zapisywania cyfr pojawił się wraz z podbojami arabskimi w VIII wieku n.e. Jako ciekawostkę należy wymienić fakt, że współcześnie używane w krajach arabskich cyfry znacznie różnią się od nam znanych, dostosowanych do alfabetu łacińskiego, współczesnych cyfr arabskich.




Podstawa wykształcenia

Quadrivium- jedna z dwóch grup na które dzieliło się "siedem sztuk wyzwolonych". Były one podstawą wykształcenia w późnej starożytności oraz średniowieczu. Quadrivium można traktować jako naukę o liczbach: czystych (arytmetyka), rozważanych w przestrzeni (geometria), w czasie (muzyka), ruchu i przestrzeni (astronomia).

 Wielcy matematycy wschodu

 Aryabhata- (ur. 476r. w Kusumapura (dzisiaj Patna), zm. w 550r.) – matematyk i astronom hinduski, uznawany za jednego z najwybitniejszych w historii Indii. Wprowadził cyfry arabskie będące w powszechnym użyciu do dnia dzisiejszego. Jego najsłynniejszą pracą jest Aryabhatiya, którą opracował w 499 r. - miał wówczas 23 lata.

Abu al-Wafa- (940 - 998) - perski matematyk i astronom. Zasłynął opracowaniem matematycznych, 8-cyfrowych tablic sinusów i tangensów oraz odkryciem nierównomierności w ruchach Księżyca, czyli tzw. wariacji. Pisał komentarze do traktatów arytmetycznych i geometrycznych Euklidesa i Diofantosa, rozwiązał też szereg problemów geometrycznych i algebraicznych.

  Abu Abdullah Muhammed ibn Musa Al-chwarizmi – perski matematyk, astronom, geograf i kartograf pochodzenia uzbeckiego, żyjący w IX wieku (prawdopodobnie ok. 780 - ok. 850r.). Jako pierwszy ułożył tablice funkcji sinus i tangens, wprowadził elementy algebry. Termin algebra pochodzi od tytułu jego dzieła Kitāb al-jabr wa'l-muqābala.